Başbakan Yardımcı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu Sonrası Açıklamalarda Bulundu

140journos
6 min readAug 1, 2016

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası basın açıklamasında konuştu. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaralanan Özel Harekatçı Bülent Yurtseven’in şehit olduğunu söyleyen Kurtulmuş terörün her türlüsü ile mücadelenin devam ettiğini vurguladı. Kurtulmuş, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, “Türkiye’nin 200 yıllık darbeler tarihine karşı çıkan milletimizi, korkusuzca, kararlılıkla tankların önüne çıkan hatta mümkün olsa uçakların alçak sortiler yaptığı o anlarda onların karşına çıkma cesareti gösteren bütün milletimizi tebrik ve teşekkür ediyorum. Muhteşem bir direniş destanıydı. İstiklal ve istikbal mücadelemizin çok anlamlı dönüm noktalarından biriydi. Bu bir büyük destandır. Nesilden nesile aktarılacak bir destandır. O gece en karanlık zamanda bile bu gece belki çok karanlık ve uzun olacak ama yarın sabah uyandığı zamanda aydınlık bir Türkiye olarak uyanacak dedik. Oldu” diye konuştu.

Kurtulmuş, “Bundan sonra Türkiye, kararlılıkla aynen 15 Temmuz akşamı gösterdiği o kararlılığı ve cesareti göstererek, akılla, izanla ve her şeyi planlayarak bundan sonra hızla 15 Temmuz sonrasından çıkacaktır. Şunu peşin peşin ifade etmek istiyorum; bu darbeyi yapan FETÖ çetesinin elemanları ve onların arkasındaki akıllar neyi murad ederek bu darbe teşebbüsüne başlamışlarsa, Allah’ın izniyle onun tam tersi olacaktır ve
olmaktadır. Bu darbeyi yaparak toplumsal bir kutuplaşma, iç savaş ve arkasından Türkiye’yi dış işgale hazır hale getirilmek istediler”
ifadelerini kullandı.
Başbakan Binali Yıldırım’ın CHP ve MHP genel başkanlarını ziyaret edecek olmasına ilişkin Kurtulmuş, “Bugün, Başbakanımız CHP ve MHP genel başkanlarını ziyaret edecek. Bu da siyasetteki bu olumlu iklimin sürdürülmesi konusundaki kararlılığımızın, samimiyet ve iyi niyetimizin bir göstergesidir. Bu süreçlerde, hem uygulanan Kanun Hükmündeki Kararnamelerin Türkiye’de bundan sonraki mücadelede ne anlama geldiği, hem de özellikle 669 nolu kararnamenin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeniden yapılanmasıyla ilgili ana çerçevesi muhalefet partilerinin liderleriyle paylaşılacaktır” açıklamasında bulundu.
TSK’daki yeniden yapılanmaya ilişkin Kurtulmuş, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeniden yapılanması ile ilgili gelişmelerin, öyle tesadüfen, ‘darbe oldu bundan sonra ne yaparız’ şeklinde anlayışlarla değil, çok iyi hazırlanmış ana fikri ve ana çerçevesi çok planlanmış bir çalışmanın sonucu olduğunu ifade etmek isterim. Yanlış bir takım polemikler çıkarılmasın. Amaç TSK’nın darbe için bir zemin olarak kullanılmasının önüne geçmek. Darbelere zemin hazırlayan bir sistem var. Öyle bir sistem kuralım ki, hiç bir şer odağı bir daha darbe yapmayı akınının ucuna bile getirmesin” dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, darbe girişiminin ekonomiye olan etkisine ilişkin, “Türkiye ekonomisi iyi bir yolda yoluna devam ediyor. Mali disiplinden hiç şaşmayacağız” dedi.

TSK’daki yeniden yapılanmaya ilişkin Kurtulmuş, “Türkiye’nin çok büyük kitlelere sahip silahlı kuvvetleri yerine, amacı bütünüyle vatan savunmasına odaklanmak olan uzman bir orduya dönülmesiyle ilgili hazırlıklar da gerçekleştirilmektedir, yapılmaktadır. Bunun için jandarma ve sahil güvenliğin İçişleri Bakanlığına, kuvvet komutanlıklarının Milli Savunma Bakanlığına, Genelkurmay Başkanlığının da doğrudan doğruya Cumhurbaşkanımıza bağlanması bu amaçla, yani silahlı gücün tek bir elde toplanmasını önlemek amacıyla atılmış bir adımdır. Türkiye’de darbelere zemin hazırlayan bir sistem, yapı var. TSK’nın yeniden yapılanması demokratikleştirilmenin önemli bir adımı olacaktır. Bir yıl içinde bütün adımları tamamlayacağız. Bunlardan birincisi normalleşmedir. Hızla normalleşmeyi sağlayacağız” diye konuştu.

Kurtulmuş, “3 tane temel ilkemiz olacaktır. Ehliyet, liyakat, millete sadakat. Kamu yönetimi Türkiye’nin bütün yurttaşlarına açık hale gelecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişiminde bulunanlara ilişkin Kurtulmuş, “Arama faaliyetlerinde son noktaya gelindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişiminde bulunan 37 kişilik bir tim. Timin başında bir tuğgeneral, rütbeliler … var. Herkes gönüllü, seçme olarak oluşturulmuş. Çok şükür Cumhurbaşkanımızın kılına zarar gelmeden başarısız oldu. Bu 37 kişinin 36'sı yakalanmış oldu. Sadece bir astsubay aranıyor. O da yakında yakalanacaktır. En çok aranan o Pensilvanya’daki çete reisi de Türk güvenlik kuvvetlerinin eline geçecektir” ifadelerini kullandı.

Almanya’daki mitinge ilişkin Kurtulmuş, “Almanya’daki mitinge katılan herkese teşekkür ediyoruz. NSU davası senelerdir devam eder durur. Bu mahkemeler uzatıldıkça uzatılır, karar alınmaz. Belli bir noktaya, belli bir sonuca gelmez hala devam eder. Bu kadar çok bu mahkemeler karar almakta zorlanır. Bunları senelere yayarken, ne hikmetse Alman Anayasa Mahkemesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın mitinge telekonferansla katılmasını 24 saatten az bir süre içinde mahkeme kararıyla yasakladı. Maşallah Alman adaletine. Bu kadar hızlı çalışabilen Alman adaletinin diğer dosyalarda niye bu kadar yavaş çalıştığını da anlamamız mümkün değildir. Bu açık bir çifte standarttır. Sayın Cumhurbaşkanı daha önce telekonferansla mitinglere katılmıştı. Peki daha önceki kararları neden unuttunuz? Dostlarımızın da bu darbe girişimine karşı seslerini yükseltmelerini isterdik” açıklamasında bulundu.

İstanbul Yenikapı Meydanı’nda 7 Ağustos’ta yapılacak mitinge herkesi davet eden Kurtulmuş, “Demokrasi nöbeti, 7 Ağustos’ta muhteşem bir mitingle sona erecektir. Bu miting herhangi bir partinin mitingi değildir. Bu miting, bütün Türkiye’nin mitingidir. Bütün partilerin, bütün demokratların, bütün vatanseverlerin, yurtseverlerin mitingidir. Hayat tarzları, dünya görüşleri ne olursa olsun herkesi pazar günü demokrasi nöbetini taçlandırmaya, İstanbul’a, Yenikapı Meydanına davet ediyoruz. Bu meydanlar, aynı zamanda büyük bir demokrasi mektebidir. Genç çocuklarımız, evlatlarımız, torunlarımız, yaşlılarımız, kadınlarımız hep beraber bir demokrasi mektebinin içerisinde eğitim alıyoruz. Pazar günü, demokrasi mektebinin mezuniyet törenidir, demokrasi mektebinin üstün onur ödülüyle mezun olmuş 79 milyona, Yenikapı’da demokrasi mektebinin ödülleri, diplomaları verilecektir. Bir kez daha milletimize teşekkür ediyorum. Bir daha kimsenin aklının ucundan bile darbe yapmayı geçiremeyeceği bir Türkiye’yi inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, “Titiz çalışmalar sürüyor. Darbe teşebbüsü başarılı olsaydı FETÖ çetesi dışında kimseye bu Türkiye’de hayat hakkı olmayacaktı. Çok sert, vahim bir çete ile karşı karşıya olduğumuzu bilelim. Bu örgütle herhangi bir şekilde ilişkisi olan herkes kamudan ayıklanacaktır. Ancak bunu yaparken de ilişkisi olmayan, irtibatı olmayan hiçbir kimseye en ufak bir zarar gelmeyecektir. Yani bu çete mensuplarına merhametle hareket etmeyeceğiz. Ama bunu yaparken de asla adalet duygusundan şaşmayacağız. Şu kuralı söylüyoruz; bunlarla en ufak bir ilişkisi olmayan vatandaşlarımız rahat olsun, huzur içerisinde olsunlar kimseye bir zarar gelmeyecek, ilişkisi olan da korksun, kusura bakmasın. Her şeyin de bir bedeli var. Kurunun arasında yaşın da yanmamasına çalışacağız. Bunlarla ilişkisi olmayan vatandaşlarımız rahat olsun zarar gelmeyecek” diye konuştu.
Fethullah Gülen’in iadesine ilişkin Kurtulmuş şu ifadeleri kullandı: “ABD’nin hiçbir yöneticisinin saf olduğunu zannetmiyorum. Aramızda genel olarak bir dostluk ilişkisi var. ABD’lilerin empati yapmalarını isteriz. ABD’yi yıkmaya çalışan diyelim ki bir papaz, Çankaya’da 15 sene yaşamasına müsaade etsek ne hissederseler biz de aynısını hissediyoruz. Dosyalar, bakanların gidip anlatması meselesi değildir. Hala her şey anlaşılmadı mı?
Artık şöyle bir kararla karşı karşıyalar; bir tane terörist başını orada kendileri birtakım imkanlar sağlayarak orada yaşamasını mı sağlamak, yoksa 79 milyon Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının dostluk ve müttefiklik ilişkisine saygı mı göstermek? Bu tercihi yapacak Amerikalılardır, Amerikalı yöneticilerdir. Girişimi yapan FETÖ değil mi diye gelsinler araştırmalarını yapsınlar.”

Kurtulmuş, “Genelkurmay Başkanlığı sembolik bir makam değildir. TSK’nın bütünün başkomutanı Sayın Cumhurbaşkanıdır. Sistem açık. Şahıslarla ilgili bir tasarruf yoktur. İstihbarat birimlerinin yeniden organizasyonu ile ilgili çalışmada şahıslarla ilgili bir çalışma olmayacaktır. Öyle bir sistem kurmalıyız ki bir daha kimse darbe yapamasın. kara kaplı kitabın kapağı açıldı. Şimdi çok açık söyleyeyim; bu kapak açıldıktan sonra üzerimize düşen, ne varsa geçmişe doğru bunlar da temizlemektir. Çünkü bir millet, geçmişinden şüpheli bir şekilde geleceğe yürüyemez. Bu hain çete, bunların elemanları geçmişte neler yaptıysa hepsini fitil fitil burunlarından getirmemiz lazım” dedi.

Memurların iptal edilen izinlerine ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, “Net bir tarih söyleyemiyoruz. Tedbir için alındı. Herhalde çok kısa süre içerisinde olacak. Tarih vermek istemiyorum. Gerek kalmadığında açıklanacak” dedi.
Diyanet İşleri Başkanı’nın Cumhurbaşkanlığı’na bağlanması talebine ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, “Diyanet İşleri Başkanlığı Başbakanlığa bağlıdır. Bürokratların bu şekilde açıklama yapmalarının da şık olmadığını ifade etmek istiyorum”
dedi.

Türkiye’nin çok büyük kitlelere sahip silahlı kuvvetleri yerine, amacı bütünüyle vatan savunmasına odaklanmak olan uzman bir orduya dönülmesiyle ilgili hazırlıklar yapıldığını anlatan Numan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Bunun için jandarma ve sahil güvenliğin İçişleri Bakanlığına, kuvvet komutanlıklarının Milli Savunma Bakanlığına, Genelkurmay Başkanlığının da doğrudan doğruya Cumhurbaşkanımıza bağlanması bu amaçla, yani silahlı gücün tek bir elde toplanmasını önlemek amacıyla atılmış bir adımdır. Türkiye’de darbelere zemin hazırlayan bir sistem, yapı var. TSK’nın yeniden yapılanması demokratikleştirilmenin önemli bir adımı olacaktır. Bir yıl içinde bütün adımları tamamlayacağız. Bunlardan birincisi normalleşmedir. Hızla normalleşmeyi sağlayacağız. 3 tane temel ilkemiz olacaktır; Ehliyet, liyakat, millete sadakat. Kamu yönetimi Türkiye’nin bütün yurttaşlarına açık hale gelecektir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişiminde bulunan 37 kişilik timin 36'sının yakalandığını hatırlatan Kurtulmuş, kalan bir kişinin de yakında yakalanacağını söyledi. Kurtulmuş, “En çok aranan o Pensilvanya’daki çete reisi de Türk güvenlik kuvvetlerinin eline geçecektir” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki mitinge telekonferansla katılmasının engellenmesini de eleştirdi. Kurtulmuş, “Dostlarımızın da bu darbe girişimine karşı seslerini yükseltmelerini isterdik” açıklamasında bulundu.

İstanbul Yenikapı Meydanı’nda 7 Ağustos’ta yapılacak mitinge herkesi davet eden Kurtulmuş şöyle konuştu:

“Demokrasi nöbeti, 7 Ağustos’ta muhteşem bir mitingle sona erecektir. Bu miting herhangi bir partinin mitingi değildir. Bu miting, bütün Türkiye’nin mitingidir. Bütün partilerin, bütün demokratların, bütün vatanseverlerin, yurtseverlerin mitingidir. Hayat tarzları, dünya görüşleri ne olursa olsun herkesi pazar günü demokrasi nöbetini taçlandırmaya, İstanbul’a, Yenikapı Meydanına davet ediyoruz.”

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, FETÖ terör örgütüyle herhangi bir şekilde ilişkisi olan herkesin kamudan ayıklanacağını, ancak bunu yaparken de ilişkisi olmayan, irtibatı olmayan hiçbir kimseye en ufak bir zarar gelmeyeceğini vurguladı. Kurtulmuş, “Yani bu çete mensuplarına merhametle hareket etmeyeceğiz. Ama bunu yaparken de asla adalet duygusundan şaşmayacağız. Bunlarla bir ilişkisi olmayan vatandaşlarımız rahat olsun, huzur içerisinde olsunlar kimseye bir zarar gelmeyecek” dedi.

Memurların iptal edilen izinlerine ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, “Net bir tarih söyleyemiyoruz. Tedbir için alındı. Herhalde çok kısa süre içerisinde olacak. Tarih vermek istemiyorum. Gerek kalmadığında açıklanacak” diye yanıt verdi.

Diyanet İşleri Başkanı’nın Cumhurbaşkanlığı’na bağlanması talebine ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, “Diyanet İşleri Başkanlığı Başbakanlığa bağlıdır. Bürokratların bu şekilde açıklama yapmalarının da şık olmadığını ifade etmek istiyorum” dedi.

Kaynak: http://www.dha.com.tr/amac-tsknin-darbe-icin-bir-zemin-olarak-kullanilmasini-onlemek_1294893.html

--

--

140journos

140journos, türkiye’yi anlamak için orijinal belgesel videolar, nitelikli araştırmalar ve görsel hikayeler üreten bir yeni medya yayıncısı.