Mardin Derik’te 8 Gün Süren Sokağa Çıkma Yasağı Sona Erdi

140journos
2 min readDec 3, 2015

--

Mardin’in Derik ilçesinde 27 Kasım 2015 günü ilan edilen sokağa çıkma yasağı 3 Aralık 2015 günü kaldırıldı. 8 gün boyunca süren yasak süresince 140journos, ilçe sakinlerinden, bölgedeki gazetecilerden ve HDP milletvekillerinin ürettiği içeriklerden yasağın etkilerini derledi.

İlçeye giriş ve çıkışlar çevik kuvvet ve TSK mensuplarınca kontrol altına alındı. Derik İpekyolu’nda bulunanlara gaz bombası ve tazyikli su ile müdahalelerde bulunuldu.

Yasağın sürdüğü günlerde sokaklarda toplanan Deriklilere, gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale edildi.

Derik’te helikopterlerin ve zırhlı araçların bölgede olduğu ve bazı evlerin yandığı görüldü.

Yasak boyunca internette paylaşılan görüntülerde çatışma ve silah sesleri yer aldı.

30 Kasım 2015 günü Derik’te sokağa çıkma yasağı devam ederken Genelkurmay Başkanlığı, 1 TSK mensubunun ilçe merkezinde sürdürülen operasyonda hayatını kaybettiğini açıkladı.

Derik’in bazı bölgelerinde yaşayanların araçlarıyla bölgeyi terk ettikleri kameralarla görüntülendi.

Mardin Derik’e giden, HDP’li vekillerin de olduğu heyeti askerler ilçe girişinde durdurdu. Başçavuş olduğunu belirten sivil giyimli kişi ile HDP’li vekiller arasında tartışma yaşandı.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış ve beraberindeki diğer HDP milletvekilleri, Derik’te bulundukları evin etrafında yoğun gaz bombası ve silah kullanıldığını belirten bir tweet attı. İlerleyen saatlerde milletvekillerinin ambulansta fotoğrafları internette paylaşıldı.

3 Aralık 2015 itibariyle kaldırılan sokağa çıkma yasağı sonrası ilçede yaşayanlar ve aralarında DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek’in de bulunduğu kişiler yürüyüş gerçekleştirdi.

Yasağın kaldırılmasından sonra, Mardin Derik’teki bazı evlerde meydana gelen hasar, sosyal medyada fotoğraflarla paylaşıldı.

--

--

140journos

140journos, türkiye’yi anlamak için orijinal belgesel videolar, nitelikli araştırmalar ve görsel hikayeler üreten bir yeni medya yayıncısı.