Spor Yazarı Volkan Ağır, Türkiye’nin EURO 2016 Kurasını Değerlendirdi

140journos
3 min readDec 12, 2015

Bu tür turnuvalarda grupta kiminle eşleştiğinden ziyade, kiminle ne zaman oynayacağın daha önemlidir. EURO 2008'de Türkiye eğer son maçını Portekiz’le oynamış olsaydı o turnuvada belki de son 4 takım arasına giremeyebilirdik. Ancak ilk maçta karşılaşıp mağlup olmak belki de üzerine düşülmeyen en büyük avantajımızdı. Bu turnuvada da Çek Cumhuriyeti ile son maçta karşılaşacak olmak en büyük avantajımız olacak. Fatih Terim de kura sonrası yaptığı açıklamada EURO 2008'de de gruptaki son maçta Çek Cumhuriyeti ile eşleşip yolumuza devam etmiş olmamızı vurguladı. Bu durum, şimdiden Çek Cumhuriyeti Milli Takım oyuncularında stres yaratmaya başlamıştır. Özellikle Petr Cech’te. Hırvatistan ile oynanacak ilk maçtaki sonucun kaderimizi belirlemekte büyük bir öneminin olacağını düşünüyorum. İspanya’yı yenebilmemizin zor olması bu düşüncemde etken. Fatih Terim’in Hırvatistan ve Çek Cumhuriyeti karşısında daha önce zaferlerinin olması rakibe psikolojik olarak üstünlük kurmada etken olacaktır. Grupta ikinci olmak için şansımız yüksek. 6 aylık süre içinde futbolcuların göstereceği performans yaşanacak sakatlıklar da elbette turnuvadaki sonucu etkileyecektir ancak 24 takımla ilk defa mücadele edilecek bu turnuvada en iyi 3. olarak bir sonraki tura çıkamamak büyük kayıp olur.

İspanya

Son Avrupa Şampiyonu İspanya, Brezilya’daki Dünya Kupası’nda büyük hayalkırıklığı yaratmıştı. Ancak o turnuvadaki kadro, ülkenin en yorgun İspanyol futbolcularından oluşmaktaydı. Brezilya’da jenerasyon değişimi yapmadığı için eleştirilere maruz kalan Vicente del Bosque EURO 2016 elemelerinde bu dönüşümü gerçekleştirmek için önemli adımlar atarak Isco, Morata, Koke gibi gençleri kadroya monte etti. Fransa’daki turnuvaya gelirken C Grubu’nda bir kez yenildi. 8 maçta kalaesinde gol görmedi ve sadece 3 gol yedi. Son Dünya Kupası’ndan sona bu turnuvanın şampiyonluk favorisi olduklarını söylemek zor. Ancak İspanya Milli Takımı ile 4. kez turnuva deneyimi yaşayacak Vicente del Bosque’nin turnuva kazanma alışkanlığı Boğaları güçlü bir aday konumunda tutuyor.

Çek Cumhuriyeti

Kaderimizin sık sık kesiştiği takımlardan. EURO 2016 Elemeleri’nde A Grubu’nda da 2 kere karşılaştığımız Çekler, grubu zirvede tamamlamayı başardılar. Onlar yenilenen bir kadroya sahipler. Çoğu ülkenin yerel liginde forma giyen genç ve ilk defa bir Avrupa Şampiyonası oynayacak olan oyunculardan kurulu bir ekip. En güçlü yanları taktik zekası güçlü olan hocaları Pavel Vrba. Başarılı çalıştırıcı UEFA Avrupa Ligi’nde 2012–13 sezonunda Viktoria Plzen’in başındayken Atletio Madrid’i geride bırakıp grubu 1. bitirmiş, sonraki turda Napoli’yi eleyerek Fenerbahçe’nin rakibi olmuştu. 1996'dan bu yana Avrupa Şampiyonası’na katılıyor olmaları avantajları.

Hırvastistan

EURO 2008'de bir sonraki tura çıkmalarını Türkiye engellemişti. 2012'deki Avrupa Şampiyonası’na gitme yolunda Türkiye’nin yoluna taş koyan takım bu sefer onlardı. 2006–2012 yılları arasında Slaven Bilic’le geçirilen istikrarlı yılların ardından 3 kez hoca değiştirmiş olmaları Dünya Kupası’da oynamalarını etkilemedi. İyi performans göstermese de turnuva tecrübesi edinen ekip Fransa yolunda Ante Cacic’in çalıştırıcılığında tek mağlubiyet aldı grubunda. İtalya’ya yenilmeden grup sürecini tamamlayan ekip İtalya Ligi takımlarında forma giyen oyuncularının avantajını burada iyi kullanmıştı.

--

--

140journos

140journos, türkiye’yi anlamak için orijinal belgesel videolar, nitelikli araştırmalar ve görsel hikayeler üreten bir yeni medya yayıncısı.